Kontrast
Czcionka

Serwis Ciepłowniczy
720 821 777

Pogotowie cieplne
660 619 333

Ogrzewaj mądrze

Dodatkowe menu rozwiń

Przejdź

Ogrzewaj mądrze ciepłem systemowym

Wyłączasz światło, gdy wychodzisz z pokoju i zakręcasz kurek, gdy nie korzystasz z wody. To dość oczywiste zachowania w mieszkaniu. Trudniej jest być oszczędnym, gdy chodzi o ciepło. Ciepła przecież nie widać, łatwo więc niechcący korzystać z niego nieroztropnie. W efekcie, jak pokazują badania, żyjemy w przegrzanych pomieszczeniach. Marnujemy nie tylko ciepło i pieniądze, ale też zasoby naturalne. Możemy to łatwo zmienić.

Czy wiesz, że najzdrowsza temperatura w mieszkaniu to 20 stopni? Dla takiej temperatury projektowane są instalacje ogrzewające budynki mieszkalne. To wystarczająca wartość do komfortowego życia. Przy takim poziomie temperatury z jednej strony nie przeziębiasz się, a z drugiej nie przegrzewasz mieszkania. Niestety, większość z nas utrzymuje w pokojach wyższą temperaturę, najczęściej 22 stopnie. A wystarczy delikatnie skręcić grzejnik, żeby mieć pozytywny wpływ na środowisko i domowe rachunki.

Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce panowała temperatura 20 stopni, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 2 mln ton rocznie, czyli o 10 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew.

Zatem nie marnujmy ciepła i ograniczajmy emisję dwutlenku węgla. Podczas, gdy jako dostawcy ciepła przechodzimy przełomowe zmiany technologiczne, wymagające dużych inwestycji i czasu, jako użytkownicy już teraz możemy zmienić nasze nawyki, aby ogrzewać mieszkania, nie świat.

W jaki sposób możesz rozsądnie korzystać z ciepła systemowego?

Meble zasłaniające kaloryfer

Nie zasłaniaj kaloryfera

Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.

Blok

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Wspólne wcale nie znaczy niczyje. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku, drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło, przez co marnuje się energia potrzebna na ich ogrzanie. A za tę nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy…

Suszenie prania na kaloryferze

Nie susz odzieży na grzejnikach

Suszenie ubrań na kaloryferze także przyczynia się do marnowania ciepła. Postępując w ten sposób, zakłócasz obieg ciepła w pomieszczeniu i zwiększasz wskazania podzielnika nawet o 10%. Nie narażaj się na większe rachunki. Jeśli musisz, susz rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

Kaloryfer w nocy

Zadbaj o szczelne okna

Ciepło marnujesz także, gdy ucieka przez szczeliny okien w Twoim mieszkaniu. Jeśli masz stare i nieszczelne okna, rozważ ich wymianę. Potraktuj to raczej jak inwestycję niż wydatek. Ponadto pamiętaj, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Promienie słońca w naturalny sposób ogrzeją Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy, lepiej zasłonić okna. W ten sposób, częściowo je zaizolujesz i zapobiegniesz wychładzaniu mieszkania.

Termometr

Obniżaj temperaturę gdy, jej nie potrzebujesz

Przede wszystkim zmniejszaj temperaturę tuż przed wyjściem z domu. Także w nocy możesz obniżyć ją do 18 stopni, co dobrze wpłynie na sen. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni.

Mata zagrzejnikowa

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Stosuj sprytne rozwiązania, by efektywnie korzystać z energii. Ekrany zagrzejnikowe pomogą Ci wykorzystywać ciepło w pełniejszym stopniu. Montuje się je zazwyczaj na ścianie za kaloryferem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.

Sprawny kaloryfer

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Nieodpowietrzony grzejnik nie ogrzewa pomieszczenia efektywnie, dlatego pamiętaj by zwracać na to uwagę. Z kolei jeśli planujesz naprawę lub wymianę kaloryfera, dobierz jego rodzaj i rozmiar do pomieszczenia, w którym ma działać. Za mały kaloryfer może nie ogrzać całej przestrzeni, za duży z kolei może przyczynić się do marnowania ciepła.

Termometr

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach

Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższy poziom, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni. Pamiętaj jednak, że przez większą część dnia łazienka i inne pomieszczenia są puste, ustaw wówczas niższą temperaturę. Ogrzewanie ich przez cały dzień jest marnotrawstwem.

Wietrzenie pomieszczenia

Wietrz krótko, ale intensywnie

Dbaj o to, by ciepło nie uciekało z mieszkania, ale jednocześnie pamiętaj o systematycznym wietrzeniu. To niezbędne, żeby zachować w mieszkaniu odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów. Zanim rozpoczniesz wpuszczanie świeżego powietrza, zakręć kaloryfery. Po 10 – 15 minutach, zamknij okna, aby uniknąć wyziębienia pokoju. Po wszystkim, ponownie włącz ogrzewanie. W ten sposób podczas wietrzenia zużyjesz najmniej energii cieplnej. Samo wietrzenie mieszkania wpłynie dobrze także na Twoje samopoczucie.

Kran

Oszczędzaj ciepłą wodę

Sposobów na mądre korzystanie z ciepłej wody jest wiele. Możesz np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób unikniesz zbędnego ustawiania temperatury i ciśnienia. Możesz również zamontować perlatory lub po prostu zmienić swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.