tel. (076) 74 98 293

PORADNIK OSZCZĘDZANIA CIEPŁA

Drobne inwestycje ale przede wszystkim odpowiednie nawyki gospodarowania ciepłem mogą racjonalnie zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.. Oszczędzając ciepło przyczynisz się również do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne, które poprzez ograniczenie wykorzystania paliw oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych będzie Ci za to wdzięczne.

1. Wyreguluj i uszczelnij okna i drzwi

Jeśli w domu są okna PCV koniecznie należy je wyregulować tak, aby gładko otwierały się i zamykały, w ten sposób zlikwidujemy także drobne nieszczelności. Przed mrozami powinno się również sprawdzać uszczelki w oknach i nasmarować je środkiem konserwującym, a jeśli są zużyte - wymienić. Jeżeli mimo regulacji nadal da się wyraźnie wyczuć, że „ciągnie” od okna najlepiej wezwać serwis.

2. Wyczyść kaloryfery

Przynajmniej raz w roku wyczyść swój grzejnik w środku, między żeberkami. Najlepiej zrób to przed pierwszym włączeniem w sezonie grzewczym. Zwiększysz skuteczność kaloryfera i ograniczysz wzbijanie się kurzu przez ruch konwekcyjny.

3. Zadbaj o sprawne zawory termostatyczne

Urządzenia do automatycznej regulacji temperatury (np. zaworów i głowic termostatycznych) na grzejnikach w każdym pomieszczeniu to konieczność. W sklepach dostępne są urządzenia ręczne (ze skalą od 2 do 5, gdzie liczby określają temperaturę) i typu smart, w których można programować temperaturę docelową oraz jej zmiany w różnych cyklach.

4. Sprawdź odpowietrzenie kaloryferów

W przypadku zdiagnozowania zapowietrzenia grzejnika - częściowo zimny kaloryfer lub odgłos „bulgotania” odpowietrz go lub zgłoś problem do administracji.

5. Stosuj maty za grzejnikami

Część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której jest on zamontowany. Aby ten efekt ograniczyć, warto wykorzystać specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło. Ekrany zagrzejnikowe działają na zasadzie lustra odbijając energię cieplną do środka domu i ograniczając straty ciepła uciekającego przez ściany. Dzięki temu ciepło, które jest wytwarzane przez grzejnik, trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę.

6. Nie zasłaniaj grzejników

Unikaj wieszania prania na kaloryferach. Ponad to zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem, a jeszcze lepiej, gdybyś miał rolety lub żaluzje. Gdy zasłaniasz kaloryfer, większość ciepła cały czas krąży za płachtą materiału, zamiast ogrzewać pokój. Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu.

7. Zadbaj o optymalną temperaturę pomieszczeń

Optymalna dla zdrowia i dobrego samopoczucia temperatura w mieszkaniu wynosi przeciętnie ok. 18-21 st. C i jest uzależniona od poziomu wilgotności powietrza. Zbyt niskie temperatury powodują wyziębienie organizmu, zbyt wysokie (powyżej 21 st. C) powodują wysychanie śluzówki dróg oddechowych i wpływają negatywnie na układ odpornościowy. Nagrzewanie pomieszczeń do wyższych temperatur niepotrzebnie zawyża również rachunek za ciepło. Temperaturę warto też dostosować do funkcji, jakie spełnia dane pomieszczenie:
• w pokoju dziennym temperatura powinna wynosić ok. 19-21 st. C;
• w kuchni, która jest dogrzewana podczas gotowania, powinna wynosić ok. 16-19 st. C;
• w sypialni zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 17-19 st. C. W takich warunkach lepiej i zdrowiej się śpi;
• w łazience odpowiednia temperatura to 22-24 st. C.
Na każdy 1 st C mniej w pomieszczeniu szacunkowe oszczędności energii wyniosą pomiędzy 5-8%.

8. Zadbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczeń

Optymalna wilgotność pomieszczeń to przedział pomiędzy 40% a 60%. Zbyt wysoka sprzyja rozwojowi pleśni, powoduje też, że chłód w pomieszczeniu jest bardziej odczuwalny, zbyt niska – nie służy zdrowiu. Do orientacyjnych pomiarów można kupić w markecie budowlanym higrometr.

9. Nie wychładzaj mieszkania gdy wychodzisz

Ponowne ogrzanie wychłodzonych pomieszczeń będzie wiązało się ze zużyciem znacznej ilości ciepła, ponadto niekorzystnie wpływa na budynek tj. wzrasta wilgotność powietrza, co może skutkować rozwojem pleśni i grzybów na ścianie.

10. Zakręć kaloryfer przed wietrzeniem

Na czas wietrzenia zakręć kaloryfer, inaczej Twój termostat stwierdzi, że w całym pomieszczeniu jest niesamowicie zimno i uruchomi nadmierne grzanie.

11. Wietrz krótko i intensywnie

Dzięki temu szybko wymienisz dużą ilość powietrza, jednocześnie nie wychładzając pomieszczenia. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego. Po otwarciu okna opadnie na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza.

12. Zamykaj drzwi w pokojach

Unikniesz niepotrzebnych przeciągów jak również zadbasz o utrzymanie różnych temperatur w poszczególnych typach pomieszczeń. W pokojach, w których nie przebywasz w trakcie dnia zmniejsz również temperaturę.

13. Zadbaj o aranżacje przestrzeni

Zastawianie grzejników ciężkimi meblami ogranicza ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że odległość stołów, kanap oraz innych mebli od grzejników powinna wynosić minimum 10 cm. Żeby dodatkowo wspomóc dobry odbiór ciepła z grzejników, warto zamontować nad nimi szerszy parapet lub dodatkową półkę. W ten sposób ciepłe powietrze powędruje do pomieszczenia, a nie w stronę okna, gdzie się schłodzi.

14. Wykorzystaj naturalne źródła ciepła

W ciągu dnia, padające na szyby okienne światło słoneczne w sposób naturalny podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Warto wykorzystać to darmowe źródło ciepła. W słoneczne dni odsłoń firanki i zasłony. Dzięki temu promienie słoneczne będą mieć ułatwiony dostęp do pomieszczeń. W nocy postępuj odwrotnie. Zasłaniaj szyby okienne firankami, zasłonami lub roletami – straty ciepła będą mniejsze.

15. Zwracaj uwagę na powierzchnie wspólne

Jeśli zauważysz usterki w budynku:
• brak szyb na klatkach schodowych, suszarniach, pralniach, piwnicach,
• niedomykające się drzwi wejściowe,
• intensywnie rozgrzane grzejniki na klatkach schodowych,
• ubytki w izolacji instalacji ciepła,
Jak najszybciej zgłoś to Administratorowi budynku!

16. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie

Średniej wielkości wanna ma pojemność ok. 150–200 litrów, podczas gdy pod prysznicem zużywamy ok. 10–15 litrów wody na minutę. Pięciominutowy prysznic pozwala zatem zaoszczędzić każdorazowo ok. 100-150 litrów wody oraz energię niezbędną do jej podgrzania.

17. Montaż perlatorów w kranach

Perlator napowietrza strumień wody płynącej z kranu, dzięki czemu wrażenie wysokiego ciśnienia wody jest utrzymane przy wyraźnie niższym jej zużyciu. Szacuje się, że oszczędności energii niezbędnej do podgrzania strumienia ciepłej wody użytkowej mogą stanowić 10–50% oraz oszczędność samej wody (nawet do 90%).

PODSUMOWANIE:

Nadchodząca zima będzie dużym wyzwaniem dla wielu gospodarstw domowych. Problemami będą inflacja i bardzo szybko rosnące koszty ciepła oraz energii elektrycznej. Trzeba się przygotować na to, że będzie drogo, bo mamy do czynienia nie tylko ze zmniejszeniem wolumenu dostępnych paliw, ale także z paniką i spekulacjami na rynku. Ten okres można przetrwać, podejmując mądre działania. Szybsze odejście od paliw kopalnych, które spalane są w starych nieefektywnych kotłach energetycznych nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale poprawi także jakość powietrza i pomoże przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przyszłością ogrzewania jest radykalna poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie udziału produkcji ze źródeł odnawialnych oraz przy wykorzystaniu paliw alternatywnych.Powyższy materiał powstał na podstawie publikacji „Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” dr Sonią Buchholz Forum Energii, Piotr Kleinschmidt Forum Energii oraz dzięki wiedzy eksperckiej pracowników MPEC TERMAL SA w Lubinie.